اولیای گرامی در درنگ درنگ کنید (برنامه ریزی آموزش تفکر به کودکان)


گام های تفکر کارآمد


اولین گام در مسیر ایجاد تفکر کارآمد، مشاهده دقیق ویژگی های چیزهایی است که در اطراف کودکان وجود دارد. به فرزند یا دانش آموز خود یاددهید به دقت اطراف خود را بنگرند و در مورد ویژگی های اشیا، پدیده های و اتفاقات با او صحبت کنید تا تفکر وی بیشتر رشد کند و منطقی تر فکر کند.


-دومین گام در این مسیر، مشاهده دقیق شباهت های چیزهایی است که در اطراف کودکان وجود دارد. به فرزند یا دانش آموز خود یاددهید به دقت اطراف خود را بنگرند . با او در مورد شباهت های اشیا و پدیده ها صحبت کنیدو از او بخواهید با توجه به مواردی نظیر کاربرد، اندازه ، رنگ ، قسمت ها ، شکل یا ماده تشکیل دهنده اشیا، شباهت ها را بیان کند.


- سومین گام ، مشاهده تفاوت های چیزهایی است که در اطراف کودکان وجود دارد. به کودک یاد دهید به دقت اطراف خود را بنگرد و با آن ها درباره تفاوت های اشیا و موجودات بحث کند.


-چهارمین گام، طبقه بندی کردن موضوعات با توجه به شباهت ها و تفاوت های آن هاست. به کودک یاد دهید به دقت اطراف خود را بنگرند و با آن ها درباره چگونگی طبقه بندی اشیا و موجودات صحبت کند.


-پنجمین گام، مقایسه کردن موضوعاتی است که در اطراف کودکان وجود دارد. این امر با توجه به شباهت ها و تفاوت های موضوعات صورت می گیرد. به کودک یاد دهید به دقت اطراف خود را بنگرند و با آنها درباره چگونگی مقایسه اشیا و موجودات از نظرهای گوناگون صحبت کنید.


-ششمین گام، مرتب کردن مباحث و اشیا و موجوداتی است که در اطراف کودکان وجود دارد. این کار بر اساس زمان و اندازه اشیا صورت می گیرد. به فرزندان و دانش آموزان خود یاد دهید به دقت اطراف خود را بنگرند و اشیا را با توجه به موضوعی خاص مرتب کند.


هفتمین گام، اندیشیدن درباره مفاهیم است . برای این کار از فرزندان بخواهید ویژگی های اشیا یا موجوداتی را که می بینند بنویسند. البته فرزند می تواند با کمک برادر یا خواهر یا دوست خود فهرست جدیدی تهیه کند و سپس ویژگی های باقی مانده مفهوم یا عمومیت موضوع را بیان می کند.


- هشتمین گام، ترسیم نقشه های مفهومی است که به درک روابط و ساختار مفاهیم در ذهن کمک زیادی می کندو موجب نظم بهتر فکر در کودکان می شود. کودکان با یاد گرفتن نماد ، علامت یا طرح هر نقشه مفهومی، می توانند افکار خود را زودتر و منسجم تر تنظیم کنند و توسعه بخشند.نمونه ای از یک نقشه مفهومی را ملاحظه می کنید. شما خود می توانید نمونه های دیگری را براساس نیاز یا علاقه کودکان طراحی و تولید کنید. از فرزندان بخواهید برای موضوعات و مطالب متفاوت نقشه های مفهومی ترسیم کنند.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 05 خرداد 1393 - اظهار نظر (0)

زمان ارائه کارنامه نوبت دوم پایه های چهارم و پنجم


         پایه          تاریخ             روز         ساعت


    چهارم       11/3/93     یکشنبه         8 -9


     پنجم       13/3/93    سه شنبه       8 -9نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 31 ارديبهشت 1393 - اظهار نظر (0)

١٣ رجب ...


علي اي هماي رحمت تو چه آيتي خدا را که به ما سوا فکندي همه سايه‌ي هما را دل اگر خدا شناسي همه در رخ علي بين به علــي شناختم من به خدا قســم خدا را زيباترين ولادت: تنها کسي که در داخل خانه خدا بدنيا آمد، اوست. زيباترين نام: بنا بر روايات متعدد، نام علي مشتق از نام خداست. زيباترين معلم: علي تربيت شده دست پيامبر (ص) بود. زيباترين سخنان: به تعبير بسياري از بزرگان، نهج البلاغه برادر قرآن کريم است. فرخنده ميلاد کعبه زادحماسه ومهرورزي ،مولود کعبه ،مولي موحدين حضرت علي بن ابيطالب (ع) برپيروانش گرامي باد.نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 22 ارديبهشت 1393 - اظهار نظر (0)

برنامه هماهنگ امتحانات خردادماه پایه ششم ابتدایی دخترانه زینبیه


مطالعه : عشق به فهمیدن و دانایی


دانش آموزان عزیز و کوشا از ابتدای سال با مطالعه دقیق و مستمر کتاب­های درسی و مرور و بازبینی آن­ها در پی کسب موفقیت بوده ­اید اکنون زمان در آغوش کشیدن موفقیت است با حضور فعال ، با نشاط و تلاش بیشتر خود را برای شرکت در آزمون­های پایان سال آماده نمایید.


روز               تاریخ امتحان                  مواد درسی                                   ساعت امتحان: 8 صبح 


شنبه              3/3/93                   هدیه های آسمان


یک شنبه        4/3/93                     انشا و نگارش


دوشنبه           5/3/93                        اجتماعی


چهارشنبه       7/3/93                           املا


شنبه             10/3/93                       ریاضی


دوشنبه          12/3/93                     علوم تجربی


1-  وسایل مورد نیاز خود را همراه داشته باشید.


2- آزمون ها رأس ساعت 8 شروع می شود بنابراین حتماً 7:30 در مدرسه حضور داشته باشید.


3- روزهایی که آزمون نداریم تعطیل می باشید .


4- اولیای ­گرامی ­رأس­ ساعت9:40 برای ­بردن ­فرزندان­ در جلوی­ درب­ مدرسه­ حاضر باشند.


5- در ضمن با سرویس ایاب و ذهاب هماهنگی لازم بعمل آمده است. نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 17 ارديبهشت 1393 - اظهار نظر (0)

امام خميني (ره) در رابطه با نقش معلم می فرمایند:


نقش معلم در جامعه، نقش انبياست؛ انبيا هم معلم بشر هستند. تمام ملت بايد معلم باشند؛ فرزندان اسلام تمام افرادش معلم بايد باشند و تمام افرادش متعلم. آری معلم آمد تا اندیشیدن رابه انسان بیاموزد نه اندیشه‌ها را تا ماهتابی گردد در ظلمانی شب‌های جهل آدمیان تا مشعل عشق و عقل را سراج تاریکای راهشان نماید، در بن بست نمی‌دانم ! تا وجودش چراغی گردد بر سر دو راهی ، تا حضورش شمعی گردد بر سر سه راهی پاکی ، پوچی و پلیدی معلم آمد تا آدمیان در پایان عمر ، حسرت وار نگویند : «ای کاش کسی را داشتیم تا روش زندگی کردن را به ما بیاموزد !» معلم آمد تا پاسخ همه‌ی ندانم‌ها ، همه‌ی چراها ، همه‌ی پرسش ها و به این بهانه معلم به عنوان : پیام آور پیامبران در زندگی بشر جاری شد برایتان : دلی عاشق ،ذهنی جست و جو گر ، روحی عصیانگر،نگاهی پرهیز گر ، زبانی پرشگر می‌طلبم !نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 17 ارديبهشت 1393 - اظهار نظر (0)

سخني درفضيلت ماه هاي رجب -شعبان و رمضان


در روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود: «رجب شهر الله و شعبان شهرمن و رمضان شهر امتی‏» ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امتم . از حضرت سؤال شد: ما معنی قولک رجب شهر الله‏» ؟ چه معنا دارد سخنت که فرمودی ماه رجب ماه خداست؟ حضرت پاسخ داد: «لانه مخصوص بالمغفرة، فیه تحقن الدماء و فیه تاب الله علی اولیائه و فیه انقذهم من ید اعدائه‏» زیرا ماه رجب ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است . در این ماه خونی ریخته نمی‏شود (حتی در جاهلیت نیز ماه رجب جزء ماه‏های حرام به حساب می‏آمد و جنگ و خونریزی در آن تعطیل می‏شد) و در این ماه، خداوند اولیا و محبینش را مورد آمرزش قرار می‏دهد و توبه‏شان را می‏پذیرد و آنان را از دشمنانشان می‏رهاند . سپس فرمود: «من صام کله استوجب علی الله ثلاثة اشیاء: مغفرة لجمیع ما سلف من ذنوبه و عصمة فیما بقی من عمره و امنا من العطش یوم الفزع الاکبر» هر که تمام این ماه را روزه بدارد، سه چیز از خدایش دریافت می‏کند: 1 - آمرزش برای تمام گناهان گذشته‏اش . 2 - مصونیتی برای باقی مانده از عمرش . 3 - ایمنی از تشنگی روز قیامت .نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 17 ارديبهشت 1393 - اظهار نظر (0)

برگزيدگان مسابقات هنري - ورزشي -قرآن-اقامه نماز- فرهنگي هنري -تشكل هاي دانش آموزي


«سالی که نکوست از بهارش پیداست »


سال نو را بهار طبیعت که نوید رویش وسرسبزی است با امید و توکل به خداوند آغاز نمودیم و خوشبختانه با خبرهای پی درپی موفقیت دختران شایسته زینبیه .


اسامی برندگان مسابقات :


ورزشی=شنا : (رتبه ی اول) رها خسروی - رویا عباسی  - (رتبه ی سوم) رومینا دولتشاهی - دو میدانی = (رتبه ی اول)رها خسروی


نمایش  =(رتبه ی دوم) ماهور براره - هلیا محمدی - آمتیس اسکویی - زهرا شربت دار - پرنیان کاظمی - یسنا عبدی (پایه چهارم) صبا طالبی (پایه ششم)


نشریه دیواری =(رتبه ی سوم) لعیا صابری - آوا شهبازی - دنیا منعم (پایه چهارم)


مطالعه و تحقیق =(رتبه ی سوم)یگانه حق جو - مبینا لعلی - نگین آقاسید طاهر - نیلوفر فاضلی(پایه پنجم)


رتبه ی اول = مشاعره: هستی گل سرخ (پایه ششم)نقاشی: ترانه صبحی (پایه ششم) سیاه قلم :مهدیه بنی اردلان  (پایه ششم)رنگ روغن:سحر واعظی(پایه ششم)مطالعه و تحقیق : ستایش دیندار - هستی فضل زرندی(پایه چهارم)


رتبه ی دوم= مطالعه و تحقیق:لعیا صابری (پایه چهارم) کتاب سازی: مریم معماریان (پایه ششم)


 


و حتماً با برنامه ریزی خوب دانش آموزان و همراهی والدین ارجمند سالی پر از موفقیت تحصیلی و تربیتی را به پایان خواهیم رساند.


 نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 20 فروردين 1393 - اظهار نظر (0)

پيام تبريك مديريت به مناسبت فرا رسيدن فصل بهار


بهار ، رستاخیز طبیعت و پیام آور تحول و تازگی است ما را با تأملی دوباره در خویشتن خویش فرا می خواند.


امید که در ترنم این رویش سبز به تولدی دوباره بیندیشیم .


فرا رسیدن عید فرخنده  نوروز را تبریک و تهنیت گفته و شادمانی و سلامتی روز افزونتان را از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم.نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 26 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

اولياي گرامي در درنگ درنگ كنيد(سم زدایی از بدن درروزهای آلوده)


وقتی سموم و آلاینده ها وارد بدن می شوند، ابتدا کبد و سپس کلیه ها اقدام به جذب آن ها از طریق خون می کنند و در مرحله بعد به کمک مکانیسم های مختلف این سموم را به خارج از بدن هدایت می کنند که به این روند، پاکسازی خون یا سم زدایی گفته می شود.


سم زدایی به هضم بهتر غذا و کسب انرژی کمک می کند و سبب می شود که فرد احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشد.


با استفاده از یک رژیم مناسب سم زدایی می توان از این ارگان ها حفاظت کرده و به آن ها در دفع مواد سمی بدن کمک کرد :


 مصرف انواع مواد غذایی حاوی فیبر در رژیم غذایی


 مصرف روزانه چای سبز به همراه چند قطره آب لیموی تازه برای محافظت از کبد


 مصرف مواد غذایی طبیعی حاوی ویتامین


خوردن حداقل ۸ لیوان آب در روز. چرا که آب به طور طبیعی تمام مواد اضافی بدن، سموم و ناخالصی ها را از راه های مختلف نظیر ادرار و عرق به بیرون می فرستد


زندگی بدون استرس و سرشار از انرژی مثبت


تنفس عمیق و ورود اکسیژن به بدن


سونا راه مناسبی برای افزایش تعریق و خروج سموم از بدن است


ورزش و فعالیت بدنی یک ساعت ورزش در روز بهترین راه برای کمک به سم زدایی است. در هنگام ورزش تنفس تندتر و جریان خون سریع تر شده و در نتیجه تعریق بیشتر و حجم ادرار افزایش می یابد.


مصرف سیر، کلم، جعفری، ترب سیاه، کنگر فرنگی، چغندر قند و مارچوبه در رژیم غذایی نیز به بدن کمک می کنند تا سموم و مواد زاید به ویژه آلودگی هایی مانند سرب و جیوه از بدن خارج شوند.


 میوه های قرمز رنگ جزو میوه های سم زدای فوق العاده محسوب می شوند. در بین میوه های قرمز توت فرنگی خواص زیادی دارد. این میوه سرشار از پتاسیم است و می تواند به تمیز شدن کبد کمک زیادی کند


اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما.

 اگر به بیماری مسافرت مبتلا هستید از درون خوردو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید.بهتر است از بوهای تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید. همچنین سعی کنید از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتاً خالی نگه دارید. فقط زمانی از دارو استفاده کنید که سایر توصیه ها برای شما مفید نبوده باشد.

این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. راننده خودرو نباید از این داروها استفاده کند؛ چون موجب کاهش هوشیاری و افزایش احتمال تصادف می شود.

سعی کنید در مسافرت نوروزی یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشکی تان را بگذارید. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند.
اگر داروهایی را به طور مرتب مصرف می کنید، به مقدار کافی آنها را به همراه ببرید. اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید.
در مسافرت نوروزی مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.
هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید


. بهتر است برگه ای شامل نام و نشانی کامل در جیب آنان قرار دهیدنویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 21 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

فعاليت هاي هفته ي دوم اسفند ماه پايه پنجم


قرآن:  روان خوانی صفحات 85و86 ، کار در کلاس و معنای لغات و قصه های قرآنی (عاقبت فرعون و فرعونیان) ارزشیابی کلاسی به صورت گروهی و انفرادی .


هدیه های آسمانی : دروس باغ سبزی تدریس و کلیه ی فعالیت های کتاب کار سر کلاس توسط دانش آموزان انجام و در این خصوص قصه و کتابخوانی به عمل آمود.


فارسی:درس صدای پای بهار تدریس شد و قوائد دستوری مربوط به این درس مضاف و مضاف الیه گفته شد . فعالیت های درس گذشته سر کلاس توسط دانش آموزان به ترتیب انجام و رفع اشکال شد. دیکته به صورت دوره ای چهار درس قبل گفته شد ه استفاده از شیوه خورشیدی برای بارش فکری و دانش آموزان استفاده شد.


جغرافی : درس پاکستان با استفاده از پاورپوینت و نقشه خوانی تدریس ، کشیدن نقشه و آشنایی با موقعیت جغرافیایی و آب و هوا..... پرسش و پاسخ کلاسی از سه درس گذشته .


تاریخ: درس قاجاریه توسط گروه گل مینا با استفاده از نمایش ، پرده خوانی ، نقشه خوانی ارائه شد.


مدنی : دروس 5 و 6 ، وحدت ارزشیابی و رفع اشکال شد.


علوم: ارائه پلی کپی و حل آن ، پرسش و پاسخ کلاسی و تدریس درس مبارزه پنهان تا صفحه 87 کار گلبول های سفید، استفاده از سی دی انیمیشن بدن انسان ، تحقیق در خصوص بیماری ها در گذشته و حال و مقایسه ی شیوه های درمان بیماری ها توسط همه دانش آموزان.


ریاضی: حل تمرین های دوره ای توسط لب تاب (هوشمند) توسط دانش آموزان و رفع اشکالات تمرین های دوره ای.نویسنده: اسماعيلي - حاتمي در تاریخ 17 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

فعاليت هاي هفته اول و دوم اسفند ماه (پايه ششم)


قرآن: روان خوانی جزء سی قرآن ، صفحات 80 تا 84 . روان خوانی سوره ی حشر و پیدا کردن معانی واژه های قرآنی.


هدیه های آسمانی : درس 16 زیارت ، با استفاده از روشش بارش فکری و خاطره گویی و نقاشی تدریس گردید.


فارسی : درس 16 کتابخوانی ، بردن دانش آموزان به کتابخانه و در رابطه با فواید کتابخوانی بحث و گفتگو شد. خواندن کتاب و نوشتن خلاصه ی آن در زنگ انشا و نقد و بررسی نوشته های دانش آموزان.


علوم : درس 13 سالم بمانیم با نشان دادن فیلمی از گلبول های سفید به تدریس درس پرداخته شد، تصاویری از انواع بیماری های قارچی ، انگلی ، باکتری و.... به نمابش درآمد.


ریاضی : درس هفتم - مبحث حجم ، درست کردن انواع شکل های حجمی و مقایسه ی ابعاد آن و تدریس مساحت جانبی شکل های هندسی .


اجتماعی : درس 18 -دریا نعمت خدادی ، توسط مریم معماریان با استفاده از پاورپوینت تدریس گردید.درس 19 اجتماعی توسط خانم نیلوفر ابراهیمی فرد تدریس گردید با استفاده از پاورپوینت . آزمون عملکردی از درس های خوانده شدهبه عمل آمد.


 نویسنده: شريفيان - ايران پور در تاریخ 17 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

آگاه كردن خانواده ها در زمينيه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي (سوء مصرف مواد مخدر)


از این دنیا که می رویم و به جان آفرین می پیوندیم از ما نمی پرسند که چرا مسیحا یا رهبری نامدار نشدیم؟


رمز و رازهای عظیم حیات را از ما نمی پرسند . تنها سؤال این خواهد بود که چرا خودت نشدی؟


انسانی کاملاً فعال و تحقق یافته که تنها خودت توان شدنش را داشتی.


مصرف مواد مخدر به ویژه در جوانان یکی از نگرانی های جدی والدین محسوب می شود.


بررسی ها نشان می دهد که درصد بالایی از مردم اعتیاد و گرایش به مواد مخدر را مهمترین عامل تهدید کننده رفاه، امنیت اجتماعی و سلامت فرد می دانند.


کشور ما به دلیل شرایط خاص اجتماعی مانند جوان بودن جمعیت و بالا بودن آمار بیکاری و همچنین موقعیت جغرافیایی که در کنار دو کشور اصلی تامین کننده مواد مخدر دنیا یعنی پاکستان و افغانستان قرار دارد با مصرف مواد مخدر دست به گریبان است.


جوانان به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون استقلال طلبی ، کنجکاوی ، هیجان خواهی ، پیروی از همسالان بیشتر در معرض خطر مصرف مواد هستند و هدف اصلی توزیع کنندگان مواد قرار می گیرند. بر این اساس می توان گفت جوانان جزء آسیب پذیرترین گروه های سنی به حساب می آیند، لذا بهترین راه حل مبارزه با مصرف مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد است.


ضرورت آگاهی از خطرات و مضرات مواد مخدر


یکی از روش های مهم پیشگیری از اعتیاد، آگاه بودن مردم از خطرات و مضرات مصرف مواد است اگر هر فرد از تأثیر مواد مخدر بر سلامت جسمی و روانی و کارکرد شغلی و اجتماعی خود و خانواده اش مطلع بوده و آن را باور داشته باشد کمتر ممکن است به این کار دست بزند. اما متاسفانه مشاهده می شود که بسیاری از والدین خودشان هنوز اطلاع کافی از انواع مواد و آسیب های جسمی و روانی آن بر روی افراد معتاد ندارند.


به گفته حمید صرامی ، مدیر کل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان، از آن جا که والدین خود به انواع مواد و علائم ناشی از مصرف آن بر روی فرد معتاد اطلاعات کافی ندارند ، بنابراین شاهدیم که پس از سال ها از اعتیاد فرزندانشان ، به موضوع مصرف آنان پی می برند !!!!


در عین حال مصرف مواد مخدر نه نتها باعث می شود که فرد عوارض شدید جسمی و روانی را تحمل کند ، بلکه موجب می شود تا وی توانایی ها و مهارت های طبیعی مانند کارآیی ، استقلال ، پرورش اعتماد به نفس و تصمیم گیری را که باید در طی دوره تکامل تا بزرگسالی کسب کند ، به دست نیاورد. بنابراین او پس از مدتی به جای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی و یاد گرفتن چگونگی حل مسائل و مشکلاتش می آموزد که چگونه از مشکلات فرار کندو رد نتیجه رشد تکامل استقلال و کسب مهارت های زندگی در او متوقف می شود.


علاوه بر این والدین باید آگاه باشند که احتمال ابتلای فرزندانشان به اعتیاد مهمترین و اولین وظیفه والدین از فرزندانشان در مقابل اعتیاد و دخانیات در قاچاق مواد مخدر است.اما در این جا باید از والدین سؤال کرد آیا می دانید فرزند شما مواد مخدر مصرف می کند یا خیر؟ و آیا اطلاع دارید از طریق دوستان در معرض خط مصرف یا توزیع مواد مخدر قرار می گیرند.


نکته مورد توجه والدین


زمان ان رسیده به این نکته توجه داشته بیندایشیم که مواد مخدر نیز ممکن است توسط فرزند ما مصرف شود و تنها منحصر به فرزند دیگران نیست ، بنابراین به عنوان والدین قبل از هر چیز باید خود را تا حد ضرورت به اطلاعات روز راجع به مواد مخدر مسلح کنید.


بسیاری از والدین اطلاعات صحیح و کافی از مواد مخدر ندارند و بسیاری نیز از گفتگو راجع به آن با فرزند خود هراس دارند که این اشکال اساسی و پایه ای است. 


منابع و ماخذ:هفته نامه ایران پاک - از انتشارات ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری 


آشنایی با روش های پیشگیری از مواد اعتیاد آور - انتشارات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا  نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 14 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

اولياي گرامي در درنگ درنگ كنيد.(چرا پژوهش در کلاس و مدرسه )


باید هدف از گنجاندن پژوهش در کلاس  درس و مدرسه را بهر شناخت تا به شفافیت کامل تری رسید. اولین مفهومی که از واژه‎ی قشنگ «پژوهش» به ذهن می رسد «واقعیت گرایی» یا «جست و جوی واقعیت ها» است. واقعیت گرایی درست نقطه‎ی مقابل واقعیت گریزی می نشیند. هرگز نمی توان این دو نقطه را به هم نزدیک کرد یا آن ها را با هم جمع نمود.


افراخته ترین پژوهش در کلاس درس و مدرسه سوق دادن دانش آموزان به همان واقعیت گرایی است تا به واقعیت گریزی خو نکنند و حقیقت‎جو بار آیند.


 می توان ویژگی های حقیقت پژوهان را چنین برشمرد:


1- حقیقت پژوهان باید به تمرکز فکر و تفکر مداوم خو گیرند.


2- حقیقت پژوهان باید واقعیت ها را دریابند و موافق آن ها را بیندیشند.


3-حقیقت پژوهان باید از عهده‎ی گمانه زنی بر آیند و بتوانند از تلاش برای یافتن واقعیت نتیجه بگیرند.


4- حقیقت پژوهان باید از تعصب و مفهوم هایی که با تجربه سازگار نیستند، بپرهیزند.


5- حقیقت پژوهان باید برای آزمایش یا تجربه های مکرر آماده شوند.


6- حقیقت پژوهان باید فروتن باشند و خود را خطاپذیر بدانند.


برای سنجش خطاها باید پرسش کنیم. واقعیت ها به آسانی خودشان را نشان نمی دهند. تنها واقعیت پژوه است که همواره واقعیت ها را می کاود و از واقعیت های کوچک به واقعیت های بزرگ تر می رسد. پس واقعیت پژوه موجودی راست رو است.


پژوهش های مدرسه ای تمرین شش ویژگی است که عادت به راست‎روی و مهارت در راست‎روی را تمرین می دهد. درواقع، پژوهش در کلاس و مدرسه «ورزش راست‎روی»، «راست بینی» و «راست خواهی» است. در این ورزش به دانش آموزان یاد می دهیم چگونه نگاه کنند، چگونه فکر کنند و چگونه ورزش کنند.


در چند سال اخیر تلاش هایی صورت گرفته است تا پژوهش‎های ساده و قابل اجرا برای معلمان و دانش آموزان را با توجه و توسل به نظریه پردازی های  پیچیده‎ی کلاسیک و آکادمیک، که روش مندی های علمی وتعیین شده‎ی مخصوص خود را دارند، هم سنگ و هم تراز سازند؛ یا دست کم، آن ها را در قالب های ابهام آمیزی هم چون اقدام پژوهی در برابر مقیاس ها و معیارهای پژوهش های دانشگاهی قرار دهند.


واقعیت این است که باید نظر معلمان و مدیران مدرسه ها را به این مساله معطوف داشت که اصلی ترین هدف ها از گنجاندن مباحث پژوهش در کتاب های درسی کودکان، نوجوانان و جوانان، در مقاطع مختلف تحصیلات پایه و پیش از دانشگاه یعنی تا پایان دوره متوسطه و نیز آموزش به معلمان برای دست یازیدن به مباحث پژوهشی، عبارتند از:


- پرورش نسل پژوهشگر و اعطای مهارت در تفکر منطقی به این دلیل که بدون بدون تفکر منطقی نمی توان زندگی انسانی داشت.


- استوار کردن این باور که هر کس، در هر موضعی که زندگی می کند، باید یاد بگیرد مساله هایش را بکاود، تحلیل کند، به شناخت برسد و به راه حل آن ها بیندیشد.


- عمده ترین هدف، کشف معماهای زندگی عادی، جستن رازها و رمزهای آن ها و یافتن و فهمیدن آن هاست.


در سایه چنین هدف ها و باورهایی است که بی تردید در سطحی فراگیرتر، دانش و اطلاعات تازه ای هم به آنچه که هست افزوده خواهد شد.


بنابراین، هیچ ضرورتی ندارد که معلمان و مدیران مدرسه ها- و در کنار آن ها دانش آموزان- وارد دنیای خشک و بی روح پژوهش های آکادمیک (دانشگاهی) بشوند که خود نفهمند که چه کرده اند! چرا نتوانسته اند! و چرا باید صبر کنند و انتظار بکشند که آیا مورد تایید و قبول پژوهندگان سطوح بالاتر واقع خواهند شد یا نه. ضرورت اصلی این است که این مفهوم در دل ها و در مهارت های حرفه ای معلمان و مدیران مدرسه ها بنشیند که:


پژوهش در مدرسه، زیربنای پژوهش در دانشگاه است.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 14 بهمن 1392 - اظهار نظر (0)

چند نكته مهم


همیشه یادتان باشد که زندگی پیشکشی است برای شادمانی و خوب زیستن،

لبخند زیباترین آرایش هر فرد است و مثبت اندیشی کلید خوشبختی

زندگی کوتاه تر از آن است که خود را به خاطر مسائل بی ارزش دچار استرس کنید

از همه لحظه های عمرتان لذت ببرید، کمتر قضاوت کنید و بیشتر بپذیرید

و مادامی که به کسی آسیب نمی رسانید همانگونه که دوست دارید زندگی کنید

 و اهمیت ندهید که دیگران درباره شما چگونه فکر می کنند و چه می گویندنویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 14 بهمن 1392 - اظهار نظر (0)

اولیای گرامی در درنگ درنگ کنید .(رازهایی برای افزایش قدرت ذهن)


بسیاری از افراد نگران سلامت جسمی و فیزیکی خود هستند و برای آن تلاش زیادی می‌کنند، اما سلامت ذهنی و افزایش توانایی ذهنی نیز یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت افراد محسوب می‌شود.
بسیاری از افراد خصوصا مدیران برای موفقیت در کار خود؛ همواره در حال تلاش برای حفظ قدرت بدنی و بهداشت هستند اما این نکته بر کسی پوشیده‌نیست که قدرت ذهنی از اهمیت بالاتری برخوردار است.
این توانایی ذهنی مخصوصا برای افراد شاغل در زمینه کارآفرینی اهمیت بالایی دارد. افزایش قدرت‌ذهنی از طریق شناسایی اموری که افراد هوشمند انجام می‌دهند، امکان‌پذیراست.
افرادی که از قدرت ذهنی بالایی برخوردار هستند، هیچ‌گاه برای موقعیت‌های از دست‌رفته‌خود احساس تاسف نمی‌کنند. آن‌ها مسئولیت فعالیت‌های خود و نتایج آن را می‌پذیرند و این حقیقت که در برخی مواقع سختی‌هایی در زندگی وجود دارد را پذیرفته‌اند.
در موقعیت‌ها و پدیده‌های منفی، تنها با بیان جملاتی ساده نظیر "شاید دفعه بعد اتفاق خوبی بیافتد" خود را آرام می‌کنند و وقت خود را به‌خاطر چیزی که از دست‌رفته‌است، هدر نمی‌دهند.این افراد به‌کسی اجازه حقیرساختن و یا ناراحت کردن خودشان را نمی‌دهند. آن‌ها این مسئله را درک کرده‌اند که هرفرد، خود مسئول اعمال و احساساتش است. افراد هوشمند درک‌کرده‌اند که قدرت آن‌ها به‌واسطه توانایی مدیریت موج‌های مخالف در مسیر حرکت به‌سوی اهداف است.
این افراد تغییرات را می‌پذیرند و به آن خوشامد می‌گویند. آن‌ها از ناشناخته‌ها نمی‌ترسند بلکه از رکود می‌ترسند، محیط حاصل از تغییرات و عدم اطمینان حتی می‌تواند برای این افراد انرژی‌بخش و الهام‌بخش نیز باشد


این افراد درمورد مسائلی نظیر ترافیک، از دست‌رفته‌های زندگی یا رفتار مردم که توسط آن‌ها کنترل نمی‌شود صحبت نمی‌کنند. در شرایط بد آن‌ها می‌دانند که تنها چیزی که بر آن کنترل دارند واکنش و نگرش آن‌هاست و به‌همین دلیل سعی می‌کنند تا بهترین عملکرد را در این عوامل داشته‌باشند.
افراد با قدرت ذهنی بالا، مقدار ریسک امور را محاسبه می‌کنند که این امر با بی‌پروا حرکت کردن‌، متفاوت است.
با قدرت ذهنی و تمرین، می‌توان خطرات و مزایا امور را به‌درستی تعیین و جنبه‌های منفی بالقوه و بدترین حالات را قبل از انجام هرکاری ارزیابی ‌کرد.به عقیده این افراد در گذشته و تجارب آن، قدرتی نهفته‌است اما نباید انرژی ذهنی را در امور گذشته هدر داد بلکه باید از آن برای ساختن موقعیت کنونی و آینده استفاده‌کرد.
احساس شادی واقعی در هنگام موفقیت دیگران، نیاز به قدرت و صلابت شخصیت دارد. افراد با توانایی ذهنی بالا از پیروزی افراد دیگر رنجیده نمی‌شوند و احساس حسادت نمی‌کنند. آن‌ها برای موفقیت خود به‌سختی تلاش می‌کنند و با تکیه بر میانبرهای موجود، سعی در کسب بهترین نتایج دارند اما از موفقیت دیگران ناراحت نمی‌شوند و خود را درگیر ناامیدی‌ها و ناراحتی‌ نمی‌کنند.
حتی بهترین کارآفرینان نیزاعتراف می‌کنند که تلاش‌های اولیه آن‌ها با شکست مواجه بوده‌است. افراد توانا خواهان شکست‌های پی‌درپی هستند و معتقدند که این شکست‌ها تجارب زیادی برای نزدیک شدن به اهداف نهایی‌شان در پی خواهد داشت.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 28 دي 1392 - اظهار نظر (0)

► قبلی

1 از 4

بعدی ◄