برگزيدگان مسابقات هنري - ورزشي -قرآن-اقامه نماز- فرهنگي هنري -تشكل هاي دانش آموزي


«سالی که نکوست از بهارش پیداست »


سال نو را بهار طبیعت که نوید رویش وسرسبزی است با امید و توکل به خداوند آغاز نمودیم و خوشبختانه با خبرهای پی درپی موفقیت دختران شایسته زینبیه .


اسامی برندگان مسابقات :


ورزشی=شنا : (رتبه ی اول) رها خسروی - رویا عباسی  - (رتبه ی سوم) رومینا دولتشاهی - دو میدانی = (رتبه ی اول)رها خسروی


نمایش  =(رتبه ی دوم) ماهور براره - هلیا محمدی - آمتیس اسکویی - زهرا شربت دار - پرنیان کاظمی - یسنا عبدی (پایه چهارم) صبا طالبی (پایه ششم)


نشریه دیواری =(رتبه ی سوم) لعیا صابری - آوا شهبازی - دنیا منعم (پایه چهارم)


مطالعه و تحقیق =(رتبه ی سوم)یگانه حق جو - مبینا لعلی - نگین آقاسید طاهر - نیلوفر فاضلی(پایه پنجم)


رتبه ی اول = مشاعره: هستی گل سرخ (پایه ششم)نقاشی: ترانه صبحی (پایه ششم) سیاه قلم :مهدیه بنی اردلان  (پایه ششم)رنگ روغن:سحر واعظی(پایه ششم)مطالعه و تحقیق : ستایش دیندار - هستی فضل زرندی(پایه چهارم)


رتبه ی دوم= مطالعه و تحقیق:لعیا صابری (پایه چهارم) کتاب سازی: مریم معماریان (پایه ششم)


 


و حتماً با برنامه ریزی خوب دانش آموزان و همراهی والدین ارجمند سالی پر از موفقیت تحصیلی و تربیتی را به پایان خواهیم رساند.


 نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 20 فروردين 1393 - اظهار نظر (0)

قابل توجه دانش آموزان پايه ٦/٢آزمایش اسیدهاوبازها در قسمت دانلود فايل بخش پژوهش دانش آموزي قرار دارد.


قابل توجه دانش آموزان پايه 6/2آزمایش اسیدهاوبازها در قسمت دانلود فايل بخش پژوهش دانش آموزي قرار دارد.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 26 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

برگه والدسنجی تکالیف نوروزی سال 1393 دبستان زینبیه در قسمت دانلود فايل بخش نمونه سوالات امتحاني قرار دارد.


برگه والدسنجی تکالیف نوروزی سال 1393 دبستان زینبیه در قسمت دانلود فايل  بخش نمونه سوالات امتحاني قرار دارد.نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 26 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

پيام تبريك مديريت به مناسبت فرا رسيدن فصل بهار


بهار ، رستاخیز طبیعت و پیام آور تحول و تازگی است ما را با تأملی دوباره در خویشتن خویش فرا می خواند.


امید که در ترنم این رویش سبز به تولدی دوباره بیندیشیم .


فرا رسیدن عید فرخنده  نوروز را تبریک و تهنیت گفته و شادمانی و سلامتی روز افزونتان را از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم.نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 26 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

قابل توجه دانش آموزان عزيز پايه ها ي چهارم- پنجم و ششم (تكاليف نوروزي شما در قسمت دانلود فايل بخش نمونه سوالات امتحاني) و هم چنین مسابقه علمی سایت آماده پاسخ گویی مي باشند.


قابل توجه دانش آموزان عزيز  پايه ها ي چهارم- پنجم و ششم (تكاليف نوروزي شما در قسمت دانلود فايل بخش نمونه سوالات امتحاني) و هم چنین مسابقه علمی سایت آماده پاسخ گویی مي باشند.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 26 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

اولياي گرامي در درنگ درنگ كنيد(سم زدایی از بدن درروزهای آلوده)


وقتی سموم و آلاینده ها وارد بدن می شوند، ابتدا کبد و سپس کلیه ها اقدام به جذب آن ها از طریق خون می کنند و در مرحله بعد به کمک مکانیسم های مختلف این سموم را به خارج از بدن هدایت می کنند که به این روند، پاکسازی خون یا سم زدایی گفته می شود.


سم زدایی به هضم بهتر غذا و کسب انرژی کمک می کند و سبب می شود که فرد احساس بهتری نسبت به قبل داشته باشد.


با استفاده از یک رژیم مناسب سم زدایی می توان از این ارگان ها حفاظت کرده و به آن ها در دفع مواد سمی بدن کمک کرد :


 مصرف انواع مواد غذایی حاوی فیبر در رژیم غذایی


 مصرف روزانه چای سبز به همراه چند قطره آب لیموی تازه برای محافظت از کبد


 مصرف مواد غذایی طبیعی حاوی ویتامین


خوردن حداقل ۸ لیوان آب در روز. چرا که آب به طور طبیعی تمام مواد اضافی بدن، سموم و ناخالصی ها را از راه های مختلف نظیر ادرار و عرق به بیرون می فرستد


زندگی بدون استرس و سرشار از انرژی مثبت


تنفس عمیق و ورود اکسیژن به بدن


سونا راه مناسبی برای افزایش تعریق و خروج سموم از بدن است


ورزش و فعالیت بدنی یک ساعت ورزش در روز بهترین راه برای کمک به سم زدایی است. در هنگام ورزش تنفس تندتر و جریان خون سریع تر شده و در نتیجه تعریق بیشتر و حجم ادرار افزایش می یابد.


مصرف سیر، کلم، جعفری، ترب سیاه، کنگر فرنگی، چغندر قند و مارچوبه در رژیم غذایی نیز به بدن کمک می کنند تا سموم و مواد زاید به ویژه آلودگی هایی مانند سرب و جیوه از بدن خارج شوند.


 میوه های قرمز رنگ جزو میوه های سم زدای فوق العاده محسوب می شوند. در بین میوه های قرمز توت فرنگی خواص زیادی دارد. این میوه سرشار از پتاسیم است و می تواند به تمیز شدن کبد کمک زیادی کند


اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما.

 اگر به بیماری مسافرت مبتلا هستید از درون خوردو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید.بهتر است از بوهای تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید. همچنین سعی کنید از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتاً خالی نگه دارید. فقط زمانی از دارو استفاده کنید که سایر توصیه ها برای شما مفید نبوده باشد.

این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. راننده خودرو نباید از این داروها استفاده کند؛ چون موجب کاهش هوشیاری و افزایش احتمال تصادف می شود.

سعی کنید در مسافرت نوروزی یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشکی تان را بگذارید. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند.
اگر داروهایی را به طور مرتب مصرف می کنید، به مقدار کافی آنها را به همراه ببرید. اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید.
در مسافرت نوروزی مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.
هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید


. بهتر است برگه ای شامل نام و نشانی کامل در جیب آنان قرار دهیدنویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 21 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

فعاليت هاي هفته اول و دوم اسفند ماه (پايه ششم)


قرآن: روان خوانی جزء سی قرآن ، صفحات 80 تا 84 . روان خوانی سوره ی حشر و پیدا کردن معانی واژه های قرآنی.


هدیه های آسمانی : درس 16 زیارت ، با استفاده از روشش بارش فکری و خاطره گویی و نقاشی تدریس گردید.


فارسی : درس 16 کتابخوانی ، بردن دانش آموزان به کتابخانه و در رابطه با فواید کتابخوانی بحث و گفتگو شد. خواندن کتاب و نوشتن خلاصه ی آن در زنگ انشا و نقد و بررسی نوشته های دانش آموزان.


علوم : درس 13 سالم بمانیم با نشان دادن فیلمی از گلبول های سفید به تدریس درس پرداخته شد، تصاویری از انواع بیماری های قارچی ، انگلی ، باکتری و.... به نمابش درآمد.


ریاضی : درس هفتم - مبحث حجم ، درست کردن انواع شکل های حجمی و مقایسه ی ابعاد آن و تدریس مساحت جانبی شکل های هندسی .


اجتماعی : درس 18 -دریا نعمت خدادی ، توسط مریم معماریان با استفاده از پاورپوینت تدریس گردید.درس 19 اجتماعی توسط خانم نیلوفر ابراهیمی فرد تدریس گردید با استفاده از پاورپوینت . آزمون عملکردی از درس های خوانده شدهبه عمل آمد.


 نویسنده: شريفيان - ايران پور در تاریخ 17 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

فعاليت هاي هفته ي دوم اسفند ماه پايه پنجم


قرآن:  روان خوانی صفحات 85و86 ، کار در کلاس و معنای لغات و قصه های قرآنی (عاقبت فرعون و فرعونیان) ارزشیابی کلاسی به صورت گروهی و انفرادی .


هدیه های آسمانی : دروس باغ سبزی تدریس و کلیه ی فعالیت های کتاب کار سر کلاس توسط دانش آموزان انجام و در این خصوص قصه و کتابخوانی به عمل آمود.


فارسی:درس صدای پای بهار تدریس شد و قوائد دستوری مربوط به این درس مضاف و مضاف الیه گفته شد . فعالیت های درس گذشته سر کلاس توسط دانش آموزان به ترتیب انجام و رفع اشکال شد. دیکته به صورت دوره ای چهار درس قبل گفته شد ه استفاده از شیوه خورشیدی برای بارش فکری و دانش آموزان استفاده شد.


جغرافی : درس پاکستان با استفاده از پاورپوینت و نقشه خوانی تدریس ، کشیدن نقشه و آشنایی با موقعیت جغرافیایی و آب و هوا..... پرسش و پاسخ کلاسی از سه درس گذشته .


تاریخ: درس قاجاریه توسط گروه گل مینا با استفاده از نمایش ، پرده خوانی ، نقشه خوانی ارائه شد.


مدنی : دروس 5 و 6 ، وحدت ارزشیابی و رفع اشکال شد.


علوم: ارائه پلی کپی و حل آن ، پرسش و پاسخ کلاسی و تدریس درس مبارزه پنهان تا صفحه 87 کار گلبول های سفید، استفاده از سی دی انیمیشن بدن انسان ، تحقیق در خصوص بیماری ها در گذشته و حال و مقایسه ی شیوه های درمان بیماری ها توسط همه دانش آموزان.


ریاضی: حل تمرین های دوره ای توسط لب تاب (هوشمند) توسط دانش آموزان و رفع اشکالات تمرین های دوره ای.نویسنده: اسماعيلي - حاتمي در تاریخ 17 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

آگاه كردن خانواده ها در زمينيه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي (سوء مصرف مواد مخدر)


از این دنیا که می رویم و به جان آفرین می پیوندیم از ما نمی پرسند که چرا مسیحا یا رهبری نامدار نشدیم؟


رمز و رازهای عظیم حیات را از ما نمی پرسند . تنها سؤال این خواهد بود که چرا خودت نشدی؟


انسانی کاملاً فعال و تحقق یافته که تنها خودت توان شدنش را داشتی.


مصرف مواد مخدر به ویژه در جوانان یکی از نگرانی های جدی والدین محسوب می شود.


بررسی ها نشان می دهد که درصد بالایی از مردم اعتیاد و گرایش به مواد مخدر را مهمترین عامل تهدید کننده رفاه، امنیت اجتماعی و سلامت فرد می دانند.


کشور ما به دلیل شرایط خاص اجتماعی مانند جوان بودن جمعیت و بالا بودن آمار بیکاری و همچنین موقعیت جغرافیایی که در کنار دو کشور اصلی تامین کننده مواد مخدر دنیا یعنی پاکستان و افغانستان قرار دارد با مصرف مواد مخدر دست به گریبان است.


جوانان به دلیل داشتن ویژگی هایی همچون استقلال طلبی ، کنجکاوی ، هیجان خواهی ، پیروی از همسالان بیشتر در معرض خطر مصرف مواد هستند و هدف اصلی توزیع کنندگان مواد قرار می گیرند. بر این اساس می توان گفت جوانان جزء آسیب پذیرترین گروه های سنی به حساب می آیند، لذا بهترین راه حل مبارزه با مصرف مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد است.


ضرورت آگاهی از خطرات و مضرات مواد مخدر


یکی از روش های مهم پیشگیری از اعتیاد، آگاه بودن مردم از خطرات و مضرات مصرف مواد است اگر هر فرد از تأثیر مواد مخدر بر سلامت جسمی و روانی و کارکرد شغلی و اجتماعی خود و خانواده اش مطلع بوده و آن را باور داشته باشد کمتر ممکن است به این کار دست بزند. اما متاسفانه مشاهده می شود که بسیاری از والدین خودشان هنوز اطلاع کافی از انواع مواد و آسیب های جسمی و روانی آن بر روی افراد معتاد ندارند.


به گفته حمید صرامی ، مدیر کل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان، از آن جا که والدین خود به انواع مواد و علائم ناشی از مصرف آن بر روی فرد معتاد اطلاعات کافی ندارند ، بنابراین شاهدیم که پس از سال ها از اعتیاد فرزندانشان ، به موضوع مصرف آنان پی می برند !!!!


در عین حال مصرف مواد مخدر نه نتها باعث می شود که فرد عوارض شدید جسمی و روانی را تحمل کند ، بلکه موجب می شود تا وی توانایی ها و مهارت های طبیعی مانند کارآیی ، استقلال ، پرورش اعتماد به نفس و تصمیم گیری را که باید در طی دوره تکامل تا بزرگسالی کسب کند ، به دست نیاورد. بنابراین او پس از مدتی به جای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی و یاد گرفتن چگونگی حل مسائل و مشکلاتش می آموزد که چگونه از مشکلات فرار کندو رد نتیجه رشد تکامل استقلال و کسب مهارت های زندگی در او متوقف می شود.


علاوه بر این والدین باید آگاه باشند که احتمال ابتلای فرزندانشان به اعتیاد مهمترین و اولین وظیفه والدین از فرزندانشان در مقابل اعتیاد و دخانیات در قاچاق مواد مخدر است.اما در این جا باید از والدین سؤال کرد آیا می دانید فرزند شما مواد مخدر مصرف می کند یا خیر؟ و آیا اطلاع دارید از طریق دوستان در معرض خط مصرف یا توزیع مواد مخدر قرار می گیرند.


نکته مورد توجه والدین


زمان ان رسیده به این نکته توجه داشته بیندایشیم که مواد مخدر نیز ممکن است توسط فرزند ما مصرف شود و تنها منحصر به فرزند دیگران نیست ، بنابراین به عنوان والدین قبل از هر چیز باید خود را تا حد ضرورت به اطلاعات روز راجع به مواد مخدر مسلح کنید.


بسیاری از والدین اطلاعات صحیح و کافی از مواد مخدر ندارند و بسیاری نیز از گفتگو راجع به آن با فرزند خود هراس دارند که این اشکال اساسی و پایه ای است. 


منابع و ماخذ:هفته نامه ایران پاک - از انتشارات ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری 


آشنایی با روش های پیشگیری از مواد اعتیاد آور - انتشارات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا  نویسنده: سلمانی مدیر دبستان در تاریخ 14 اسفند 1392 - اظهار نظر (0)

چند نكته مهم


همیشه یادتان باشد که زندگی پیشکشی است برای شادمانی و خوب زیستن،

لبخند زیباترین آرایش هر فرد است و مثبت اندیشی کلید خوشبختی

زندگی کوتاه تر از آن است که خود را به خاطر مسائل بی ارزش دچار استرس کنید

از همه لحظه های عمرتان لذت ببرید، کمتر قضاوت کنید و بیشتر بپذیرید

و مادامی که به کسی آسیب نمی رسانید همانگونه که دوست دارید زندگی کنید

 و اهمیت ندهید که دیگران درباره شما چگونه فکر می کنند و چه می گویندنویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 14 بهمن 1392 - اظهار نظر (0)

اولياي گرامي در درنگ درنگ كنيد.(چرا پژوهش در کلاس و مدرسه )


باید هدف از گنجاندن پژوهش در کلاس  درس و مدرسه را بهر شناخت تا به شفافیت کامل تری رسید. اولین مفهومی که از واژه‎ی قشنگ «پژوهش» به ذهن می رسد «واقعیت گرایی» یا «جست و جوی واقعیت ها» است. واقعیت گرایی درست نقطه‎ی مقابل واقعیت گریزی می نشیند. هرگز نمی توان این دو نقطه را به هم نزدیک کرد یا آن ها را با هم جمع نمود.


افراخته ترین پژوهش در کلاس درس و مدرسه سوق دادن دانش آموزان به همان واقعیت گرایی است تا به واقعیت گریزی خو نکنند و حقیقت‎جو بار آیند.


 می توان ویژگی های حقیقت پژوهان را چنین برشمرد:


1- حقیقت پژوهان باید به تمرکز فکر و تفکر مداوم خو گیرند.


2- حقیقت پژوهان باید واقعیت ها را دریابند و موافق آن ها را بیندیشند.


3-حقیقت پژوهان باید از عهده‎ی گمانه زنی بر آیند و بتوانند از تلاش برای یافتن واقعیت نتیجه بگیرند.


4- حقیقت پژوهان باید از تعصب و مفهوم هایی که با تجربه سازگار نیستند، بپرهیزند.


5- حقیقت پژوهان باید برای آزمایش یا تجربه های مکرر آماده شوند.


6- حقیقت پژوهان باید فروتن باشند و خود را خطاپذیر بدانند.


برای سنجش خطاها باید پرسش کنیم. واقعیت ها به آسانی خودشان را نشان نمی دهند. تنها واقعیت پژوه است که همواره واقعیت ها را می کاود و از واقعیت های کوچک به واقعیت های بزرگ تر می رسد. پس واقعیت پژوه موجودی راست رو است.


پژوهش های مدرسه ای تمرین شش ویژگی است که عادت به راست‎روی و مهارت در راست‎روی را تمرین می دهد. درواقع، پژوهش در کلاس و مدرسه «ورزش راست‎روی»، «راست بینی» و «راست خواهی» است. در این ورزش به دانش آموزان یاد می دهیم چگونه نگاه کنند، چگونه فکر کنند و چگونه ورزش کنند.


در چند سال اخیر تلاش هایی صورت گرفته است تا پژوهش‎های ساده و قابل اجرا برای معلمان و دانش آموزان را با توجه و توسل به نظریه پردازی های  پیچیده‎ی کلاسیک و آکادمیک، که روش مندی های علمی وتعیین شده‎ی مخصوص خود را دارند، هم سنگ و هم تراز سازند؛ یا دست کم، آن ها را در قالب های ابهام آمیزی هم چون اقدام پژوهی در برابر مقیاس ها و معیارهای پژوهش های دانشگاهی قرار دهند.


واقعیت این است که باید نظر معلمان و مدیران مدرسه ها را به این مساله معطوف داشت که اصلی ترین هدف ها از گنجاندن مباحث پژوهش در کتاب های درسی کودکان، نوجوانان و جوانان، در مقاطع مختلف تحصیلات پایه و پیش از دانشگاه یعنی تا پایان دوره متوسطه و نیز آموزش به معلمان برای دست یازیدن به مباحث پژوهشی، عبارتند از:


- پرورش نسل پژوهشگر و اعطای مهارت در تفکر منطقی به این دلیل که بدون بدون تفکر منطقی نمی توان زندگی انسانی داشت.


- استوار کردن این باور که هر کس، در هر موضعی که زندگی می کند، باید یاد بگیرد مساله هایش را بکاود، تحلیل کند، به شناخت برسد و به راه حل آن ها بیندیشد.


- عمده ترین هدف، کشف معماهای زندگی عادی، جستن رازها و رمزهای آن ها و یافتن و فهمیدن آن هاست.


در سایه چنین هدف ها و باورهایی است که بی تردید در سطحی فراگیرتر، دانش و اطلاعات تازه ای هم به آنچه که هست افزوده خواهد شد.


بنابراین، هیچ ضرورتی ندارد که معلمان و مدیران مدرسه ها- و در کنار آن ها دانش آموزان- وارد دنیای خشک و بی روح پژوهش های آکادمیک (دانشگاهی) بشوند که خود نفهمند که چه کرده اند! چرا نتوانسته اند! و چرا باید صبر کنند و انتظار بکشند که آیا مورد تایید و قبول پژوهندگان سطوح بالاتر واقع خواهند شد یا نه. ضرورت اصلی این است که این مفهوم در دل ها و در مهارت های حرفه ای معلمان و مدیران مدرسه ها بنشیند که:


پژوهش در مدرسه، زیربنای پژوهش در دانشگاه است.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 14 بهمن 1392 - اظهار نظر (0)

اولیای گرامی در درنگ درنگ کنید .(رازهایی برای افزایش قدرت ذهن)


بسیاری از افراد نگران سلامت جسمی و فیزیکی خود هستند و برای آن تلاش زیادی می‌کنند، اما سلامت ذهنی و افزایش توانایی ذهنی نیز یکی از مهم‌ترین عوامل سلامت افراد محسوب می‌شود.
بسیاری از افراد خصوصا مدیران برای موفقیت در کار خود؛ همواره در حال تلاش برای حفظ قدرت بدنی و بهداشت هستند اما این نکته بر کسی پوشیده‌نیست که قدرت ذهنی از اهمیت بالاتری برخوردار است.
این توانایی ذهنی مخصوصا برای افراد شاغل در زمینه کارآفرینی اهمیت بالایی دارد. افزایش قدرت‌ذهنی از طریق شناسایی اموری که افراد هوشمند انجام می‌دهند، امکان‌پذیراست.
افرادی که از قدرت ذهنی بالایی برخوردار هستند، هیچ‌گاه برای موقعیت‌های از دست‌رفته‌خود احساس تاسف نمی‌کنند. آن‌ها مسئولیت فعالیت‌های خود و نتایج آن را می‌پذیرند و این حقیقت که در برخی مواقع سختی‌هایی در زندگی وجود دارد را پذیرفته‌اند.
در موقعیت‌ها و پدیده‌های منفی، تنها با بیان جملاتی ساده نظیر "شاید دفعه بعد اتفاق خوبی بیافتد" خود را آرام می‌کنند و وقت خود را به‌خاطر چیزی که از دست‌رفته‌است، هدر نمی‌دهند.این افراد به‌کسی اجازه حقیرساختن و یا ناراحت کردن خودشان را نمی‌دهند. آن‌ها این مسئله را درک کرده‌اند که هرفرد، خود مسئول اعمال و احساساتش است. افراد هوشمند درک‌کرده‌اند که قدرت آن‌ها به‌واسطه توانایی مدیریت موج‌های مخالف در مسیر حرکت به‌سوی اهداف است.
این افراد تغییرات را می‌پذیرند و به آن خوشامد می‌گویند. آن‌ها از ناشناخته‌ها نمی‌ترسند بلکه از رکود می‌ترسند، محیط حاصل از تغییرات و عدم اطمینان حتی می‌تواند برای این افراد انرژی‌بخش و الهام‌بخش نیز باشد


این افراد درمورد مسائلی نظیر ترافیک، از دست‌رفته‌های زندگی یا رفتار مردم که توسط آن‌ها کنترل نمی‌شود صحبت نمی‌کنند. در شرایط بد آن‌ها می‌دانند که تنها چیزی که بر آن کنترل دارند واکنش و نگرش آن‌هاست و به‌همین دلیل سعی می‌کنند تا بهترین عملکرد را در این عوامل داشته‌باشند.
افراد با قدرت ذهنی بالا، مقدار ریسک امور را محاسبه می‌کنند که این امر با بی‌پروا حرکت کردن‌، متفاوت است.
با قدرت ذهنی و تمرین، می‌توان خطرات و مزایا امور را به‌درستی تعیین و جنبه‌های منفی بالقوه و بدترین حالات را قبل از انجام هرکاری ارزیابی ‌کرد.به عقیده این افراد در گذشته و تجارب آن، قدرتی نهفته‌است اما نباید انرژی ذهنی را در امور گذشته هدر داد بلکه باید از آن برای ساختن موقعیت کنونی و آینده استفاده‌کرد.
احساس شادی واقعی در هنگام موفقیت دیگران، نیاز به قدرت و صلابت شخصیت دارد. افراد با توانایی ذهنی بالا از پیروزی افراد دیگر رنجیده نمی‌شوند و احساس حسادت نمی‌کنند. آن‌ها برای موفقیت خود به‌سختی تلاش می‌کنند و با تکیه بر میانبرهای موجود، سعی در کسب بهترین نتایج دارند اما از موفقیت دیگران ناراحت نمی‌شوند و خود را درگیر ناامیدی‌ها و ناراحتی‌ نمی‌کنند.
حتی بهترین کارآفرینان نیزاعتراف می‌کنند که تلاش‌های اولیه آن‌ها با شکست مواجه بوده‌است. افراد توانا خواهان شکست‌های پی‌درپی هستند و معتقدند که این شکست‌ها تجارب زیادی برای نزدیک شدن به اهداف نهایی‌شان در پی خواهد داشت.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 28 دي 1392 - اظهار نظر (0)

چند دقیقه سکوت کنید!


روزی کشاورزی متوجّه شد ساعتش را در انبار علوفه گم کرده است،ساعتی معمولی امّا با خاطره ای از گذشته ودارای ارزشی عاطفی بود.بعد از آن که در میان علوفه بسیار جست وجو کرد و آن را نیافت از گروهی کودکان که در بیرون انبار مشغول بازی بودند مدد خواست و وعده داد که هر کسی آن را پیدا کند جایزه ای دریافت نماید.


کودکان به محض این که موضوع جایزه مطرح شد به درون انبار هجوم آوردند و تمامی کپّه های علف و یونجه را گشتند امّا باز هم ساعت پیدا نشد.


کودکان از انبار بیرون رفتند و درست موقعی که کشاورز از ادامه ی جست وجو نومید شده بود،  پسرکی نزد او آمد و از وی خواست به او فرصتی دیگر بدهد.


کشاورز نگاهی به او انداخت و با خود اندیشید، چرا که نه؟ به هر حال، کودکی صادق به نظر میرسد.


پس کشاورز کودک را به تنهایی به درون انبار فرستاد.


بعد از اندکی کودک در حالی که ساعت را در دست داشت از انبار علوفه بیرون آمد.


کشاورز از طرفی شادمان شد و از طرف دیگر متحیّر گشت که چگونه کامیابی از آنِ این کودک شد.


پس پرسید، "چطور موفّق شدی در حالی که بقیه کودکان ناکام ماندند؟"


پسرک پاسخ داد، "من کار زیادی نکردم؛ روی زمین نشستم و در سکوت کامل گوش دادم تا صدای تیک تاک ساعت را شنیدم و در همان جهت حرکت کردم و آن را یافتم."


 خود نظم بخشی


به فرزندان خود بیاموزیم که از راهبردهای خود نظم بخشی استفاده کنندو به این وسیله عادات خود نظم بخشی در موارد مختلف را تجربه کنند. مثلاً می توان از آنان خواست انتظار معینی را از مقدار زمانی که باید صرف مطالعــات روزانه ی خود کنند ایجاد نمایند و ساعاتی را که هر روز به مطالعه ی درس ها می پردازند را یادداشت نمایندو رکود مطالعاتی خود را مستمراً افزایش دهند.چنین نظمی در خواندن و مطالعه باعث می شــود که فــرزنــدان بتوانند هدف  های خود را کنترل کنند.


در این صورت می توانند انتظارات معین و معیارهای خاصی را در کارهای خود داشته باشند و این هدف ها و معیارها راارتقا دهند. اگر هر فرد یاد بگیردکه درکارهای مختلف خود چنین هدف گذاری و ارزیابی از خود را مورد استفاده قرار دهد به کنترل و ارتقای آن ها دست بزند پیشرفت بسیاری خواهد کرد و متوجه می شود که در چه مواقعی ، چرا و چگونه باید به نظم بخشی اقدام کند.نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 14 دي 1392 - اظهار نظر (0)

اولياي گرامي در درنگ كنيد.(چگونه در سنجش موفق شویم ؟)


برای این که به طور منطقی با پدیده سنجش مواجه شوید وترس ، اضطراب و نگرانی نداشته باشید اصول زیر را رعایت کنید . این اصول بر دو دسته تقسیم می شود :


اصولی که باید قبل سنجش مراعات گردند :


1-      اگر با برنامه ریزی درس خوانده باشید هیچ احتیاجی به پُر خوانی برای سنجش ندارید ، بنابراین خودتان را به مطالعه منظم و برنامه عادت دهید و هیچ گاه  این عادت خوب را ترک نکنید و عاقلانه ترین راه، یک خواب راحت و استراحت خوب در شب قبل از سنجش است ، سلامتی جسمی و روحی یکی از مهم ترین عوامل برای شرکت پیروزمندانه در سنجش است ، با خوراک مرتب و مناسب و خواب کافی از بی حوصلگی و کسالت جلوگیری کنید،حتی ورزش و نرمشی کوتاه قبل از شروع سنجش برای آرامش مفید است .


2-     بهترین آماده سازی در شب قبل از مرور و تکرار الگوهای سازماندهی شده است. به طور کلی لازم است مرور را چند ساعت قبل از شروع سنجش قطع کنیم تا ذهن از حالت فعالیت و بر انگیختگی برای یادگیری بیرون آمده و استراحت کوتاهی داشته باشد . این استراحت کوتاه ، به ذهن فرصت یادآوری بهتر را می دهد ، ولی کسانی که تا آخرین لحظات دست از خواندن بر نمی دارند، در وقت سنجش آشفته می شوند و از پاسخ گویی به سؤالهای ساده نیز فرو می مانند.


3-     انرژی خود را با بحث کردن با دوستان بر سر جزئیات و با نگرانی و سعی برای به یادآوردن چیز معینی به هدر ندهید ، این گونه فشارها فقط شما را مأیوس کرده و روحیه شما را ضعیف می کند .


4-     هوشمندانه ترین شیوه مبارزه با ترس و اضطراب سنجش ، آماده ساختن خودتان است باید چندین روز قبل از آزمون ، الگوها و نکته های مهم موضوع درسی را مرور  و تکرار کنید و کسانی که با زور مطالب را به ذهن خود فرو می کنند در حقیقت مقدمه فراموشی آن اطلاعات را فراهم می کنند . پس اگر با بی خوابی ، مصرف قهوه و محرکهای دیگر ، نمره خوبی بیاورید، چندان خوشحال نباشید زیرا به زودی اطلاعاتی را به زور در ذهن فرو کرده اید فراموش خواهید کرد .


              5- برای اینکه در سنجش آینده موفق شوید، به راهنمایی های معلمان خود توجه کنید و آنها را یادداشت کنید . زیرا اغلب معلمان ، در زمینه موضوعی که سنجش خواهند گرفت، اطلاعاتی به شما می دهند و این خود کمک بسیار بزرگی است و شما می توانید در اطراف راهنمایی های معلمان ، مطالعات خود را انجام دهید و با محدود شدن مطالب ، به راحتی موضوع را می آموزید ، راه دیگر این است که سنجش داده شده را با دقت بخوانید  تا با نوع سنجشی که هر یک از معلمین می گیرند آشنا شوید به طوری که بتوانید حدود سؤالهایی را که احتمالاً معلم به شما خواهد داد پیش بینی کنید و هر درسی را به همان روشی که سنجش خواهد شد، بخوانید.


6-     در مرور و تکرار، وسواس به خرج ندهید ، پس از مرور سریع درسها در شب قبل سنجش ، زودتر استراحت کنید تا با خیالی آسوده و مطمئن به جلسه سنجش وارد شوید، بنابراین سعی کنید شب قبل از سنجش بخوابید، خواب موجب فراموشی نمی شود، به خصوص اگر موضوعی را خوب یاد گرفته باشید . در این مورد تحقیقی انجام گرفته که نشان می دهد ، دانش آموزان پس از 9 ساعت خواب توانسته اند تعدادی از صفحه ها و موارد استعمال آنها را به راحتی به یاد آورندو علاوه بر این مطالعه شتابزده شب آخر ، قدرت تمرکز حواس را کم می کند و در درک و فکر شما اثر منفی می گذارد و از این رو تنظیم آنچه را در حالت فشار و عجله آموخته اید را مشکل می کند .


7-     در صورتی که در جمع همکلاسی هایتان بهتر درس را مرور کرده و می آموزید،سعی کنید گروه فعالی را تشکیل داده و با جدیت مطالعه کنید. برای این منظور هر کس نکته های مهم و کلیدی قسمتی از کتاب را آماده کند . البته هر کس می تواند از متن درسها ، سؤالهایی را مطرح کند و پاسخهای درست آنها را در گروه مطرح کند و سرانجام این پرسشها و پاسخها طوری تهیه شود که هر یک از افراد یک نسخه از آن را نزد خود نگه دارند تا در مواقع لزوم استفاده کنند .


در فعالیتهای گروهی ، مسئولیت پذیری و جدیت در انجام کارها بسیار مهم است . لذا هر فرد باید با دقت قسمتی را که عهده دار شده است به خوبی بیان کند و نکته های اصلی را به سایرین انتقال دهد .


8-     روح و جسم به همدیگر وابسته اند . بنابراین نقصان سلامتی جسمی باعث تضعیف کارآیی مغزی است . هر بار سنجش در پیش دارید ، سلامتی و بهداشت تن را به دقت مراعات کنید .به اندازه کافی غذا بخورید و استراحت کنید ، غذاهای مقّوی و نشاط آور بخورید و برنامه ای منظم برای ورزش طرح ریزی کنید .


هرگز به خیال صرفه جویی در وقت برای مطالعه ، از خوردن غذا و استراحت صرف نظر نکنید .نویسنده: معاون آموزشی در تاریخ 11 دي 1392 - اظهار نظر (0)

فعاليت هاي هفته آخر آذر ماه پايه چهارم


قرآن:تمرین صفحه 25 در کلاس حل شد. و تمرین دوم  صفحه 26 در کلاس توسط دانش آموزان انجام شد.سوره ی واقعه از آیه ( 27 ) تا ( 57 ) در کلاس تلاوت شد .


هدیه های آسمانی:درس نهم ( به جای دشنام ) تدریس شد. گروهها با همکاری هم ، فعالیت های زیر را انجام دادند.  • از رفتار امام با آن مرد چه نتیجه ای می توان گرفت ؟

  • اگر کسی با من بد رفتاری کند ، من با او چگونه رفتار می کنم ؟


کتاب کار هدیه : در کلاس توسط دانش آموزان حل شد.


علوم:فصل چهارم ( جانوران بی مهره )


دانش آموزان کنفرانس و اطّلاعات جمع آوری شده را در رابطه با درس به کلاس ارائه کردند. و ارزیابی علوم از این درس گرفته شد.


بخوانیم و بنویسید:درس نهم : شاید این قطره ی آب تدریس شد. توسط دانش آموزان روخوانی شد. کلمات مهّم درس مشخّص شده و به عنوان تکلیف شب توسط دانش آموزان تمرین شد.


نکته های درس در کلاس  به روش بارش فکری تدریس شد.


فعالیت های ویژه درس : سرگذشت یکی ازوسایل آشپزخانه را از زبان خودش بنویسید. ( به عنوان موضوع انشا ) داده شد.


فعالیت کلاسی : داستان سازی گروهی


یکی از دانش آموزان ، داستانی را بایک جمله شروع کرد و دانش آموز بعدی داستان را با یک جمله دیگر از همان جا ادامه دادند.


اجتماعی:جغرافی : پرسیده شد. و گروههایی که در رابطه با درس تحقیق و کنفرانس تهیّه کردند  به ارائه مطالب پرداختند. فعالیت در کلاس صفحه 26  و 27 در کلاس انجام شد.


تاریخ : درس چهارم تاریخ ( پیامبران الهی ) تدریس شد.


فعالیت درکلاس صفحه 85 انجام شد.


 ریاضی:مثلث قائم الزاویه و ذوزنقه تدریس شد تمرین های مربوط به آن حل شد . از دانش آموزان خواسته شد که پاورپوینت ، و یا تدریس درباره درس ارائه دهند.


و همچنین پاورپوینت مبحث نمودار تهیّه شد و در کلاس جهت تدریس به نمایش گذاشته شد . و تمرینی درباره این درس داده شد که توسط دانش آموزان حل شد.


هنر:کاردستی های مربوط به شب یلدا در کلاس نصب شد. و دانش آموزانی که علاقه به ایفای نمایش داشتند موضوعی را انتخاب کردند ( درباره مباحث کتاب ، و موضوع آزاد ) و در کلاس ارائه کردند.  نویسنده: حسن پور -اميدوار در تاریخ 27 آذر 1392 - اظهار نظر (0)

► قبلی

1 از 4

بعدی ◄